ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНОГО ТА ЦИФРОВОГО СЕКТОРУ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВІЙНИ

Автор(и)

Ключові слова:

телекомунікаційний і цифровий сектор, Національна програма інформатизації

Анотація

З початку війни український бізнес щодня стикається з новими викликами та загрозами. Ризики руйнування інфраструктури, відновлювальні роботи, розмінування, міграція персоналу, зниження платоспроможності населення, інвестиційні ризики тощо – все це потребує адекватного реагування задля збереження позицій або мінімізації руйнації.
Так, накопичені збитки внаслідок втрати частки прибутку (зменшення кількісті абонентів, збільшення обсягу неоплачених послуг зв’язку, витрати на ремонтні роботи та переміщення фахівців тощо) українських провайдерів стаціонарного широкосмугового зв'язку склали більше 0,05 млрд.дол. США, а провайдерів мобільного зв'язку вони - 0,1 млрд.дол. США. З початку воєнних дій українському телекомунікаційному і цифровому сектору завдано шкоди більше ніж на 0,7 млрд.дол. США, що, у свою чергу, негативно позначилося на розвитку інших сфер бізнесу, (особливо у сфері послуг, логістики, електронної комерції, ІТ-технологій) та інформаційної і соціальної підтримки громадян [1].
Систематизуємо основні проблеми діяльності та розвитку телекомунікаційного і цифрового сектору України, викликані війною та перспективні напрями їхнього вирішення (рис.1).

Пораховані пріоритетні довгострокові потреби на відновлювальні роботи складають 2 млрд.дол. США [1]. І за цих складних умов вітчизняні компанії за підтримки уряду та країн ЄС невпинно рухаються в напрямку інтеграції до телекомунікаційного та цифрового ринку Євросоюзу. Так, компанією Київстар під час війни побудовано понад 400 нових базових станцій 4G, модернізвано 6,2 тисячі діючих базових станцій для збільшення швидкості мобільного інтернету, інвестиції в будівництво та розвиток телекомунікаційної інфраструктури в Україні склали понад 3,5 млрд. грв. [2]. Йде активна робота у напряму наближення положень національного законодавства до європейських вимог у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.
Вагомим результатом є прийняття за основу законопроєкту «Про Національну програму інформатизації», який за пріоритетні завдання ставить інтеграцію України у світовий інформаційний простір, безпеку інформаційної діяльності, кіберзахист, застосування інформаційних і цифрових технологій у державному управлінні та суспільно-економічних відносинах [3].
Дуже важливо відмітити суттєву фінансову підтримку з боку ЄС процесів відновлення, модернізації, посилення безпеки та надійності цифрової інфраструктури України. Як приклад, початок дії європейської програми ЄС «Цифрова Європа», Європейської програми фінансування CEF «Підключення магістралі для цифрових глобальних шлюзів» від 12 жовтня 2022 р. [4].
Таким чином, навіть в понад складних умовах, вітчизняні компанії телекомунікаційного та цифрового сектору України проявляють гнучкість і високий рівень інноваційності, адаптивності, що сприяє підтримці відновленню бізнесу, соціальної захищеності населення та інтеграції до digital простору ЄС.

Посилання

Звіт. «Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення України»- Серпень 2022. Cвітовий Банк, Уряд України, Європейська Комісія. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/uriadukrainy-ievropeiska-komisiia-ta-svitovyi-bank-prezentuvaly-zvit-shvydka-otsinka-zavdanoi-shkody-tapotreb-na-vidnovlennia (дата звернення: 02.11.2022).

Київстар відновив мобільний і фіксований зв’язок у ряді населених пунктів на півдні і сході України. https://hub.kyivstar.ua/news/kyyivstar-vidnovyv-mobilnyj-i-fiksovanyj-zv-yazok-u-ryadinaselenyh-punktiv-na-pivdni-i-shodi-ukrayiny/ (дата звернення: 25.10.2022).

Огляд цифрової трансформації економіки України в умовах війни (жовтень 2022) URL: https://niss.gov.ua/news/komentari-ekspertiv/ohlyad-tsyfrovoyi-transformatsiyi-ekonomiky-ukrayiny-vumovakh-viyny (дата звернення: 26.10.2022).

Про внесення змін до деяких законів України щодо невідкладних заходів посилення спроможностей із кіберзахисту державних інформаційних ресурсів та об'єктів критичної інформаційної інфраструктури: Проект закону від 29.09.2022 № 8087. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40553 (дата звернення: 26.10.2022).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-01-16