ПАДІННЯ КУРСУ ЄВРО ВІДНОСНО ДОЛАРА ЯК ПРОЯВ ДЕСТАБІЛІЗАЦІЇ ЕКОНОМІКИ

Автор(и)

Ключові слова:

валюта, курс валют, валютний курс

Анотація

Попри те, що розпочата росією кровопролитна війна безповоротно змінила життя усіх українців, вона внесла корективи у геополітичну напруженість, яка безпосередньо впливає на стабільність економічної системи. Однією із критичних змін є те, що ціна долара зросла вище євро, що востаннє спостерігалося у 2002 році [1]. Сама ж валюта євро посідає друге місце поміж усіх валют, на які є найбільший попит у світових валютних резервах. Щоденний обіг євро до долара становив приблизно 6,6 трлн. доларів на день, що є найвищий серед валют.  

Отже, як вже було згадано, останній раз євро впало нижче паритету по відношенню до долара майже 20 років тому. Цього ж літа історія повторилася, та у Єврозоні почали побоюватися можливої рецесії. Розглянемо, що ж саме вплинуло на зміну курсу. 

По-перше, найголовнішим фактором, який вплинув на таку різку зміну, експерти вважають швидкий потік капіталів з ЄС у доларовий простір. Це ж, у свою чергу, було спричинено тим, що на початку літа Сполучені Штати Америки підняли рівень базової відсоткової ставки, що збільшило інтерес інвесторів  до розташування активів у доларовій валюті.  

По-друге,  не секрет, що Єврозона дуже залежала, та частково залежить і досі від дешевих російський енергоносіїв. З посиленням тиску на росію та відмовою від її продукції створювався дисбаланс та, як результат, коливалася стабільність курсу євро.

Третя причина тісно пов'язана з першим пунктом. Оскільки долар, як валюта, на фоні інших є набагато стабільнішою, то все більше і більше інвесторів обирають доларові потоки інвестування, так званий ефект “лавини” [2]. Сильну підтримку долару надає різниця в облікових ставках у США та Єврозоні. Федеральна резервна система (ФРС) – американський аналог центробанку – в останні місяці набагато енергійніше боролася з інфляцією, ніж Європейський центробанк. У результаті з початком нинішнього витка інфляції ФРС вже підвищила облікову ставку на 2,25%, тоді як європейці лише на 0,5%.

 Звісно, якщо є причини для події, є і наслідки, які подія провокує. Першим наслідком є експортна конкурентоспроможність. З одного боку, це є перевагою для іноземного туризму у Європі. До прикладу, туристи з Америки можуть провести хороший відпочинок в одному з готелів, до прикладу, у Франції; і відповідно готель, у якому вони зупинилися, матиме прибуток. Інша ситуація з експортом продукції та енергоносіїв. Купівля та продаж нафти відбувається у доларовій валюті, і коли нафта подорожчала, виріс у ціні й долар, що створює проблеми та додаткові витрати у Єврозоні. Цей процес характеризується зростанням інфляції цін на імпорт, що критично послаблює європейські країни та їх економічні можливості. Водночас це і сильний удар по національній економіці Сполучених Штатів Америки, адже, як відомо, вони більше імпортують, аніж експортують продукції та послуг. 

Отже, вторгнення росії в нашу державу негативно вплинуло на попит на євро у світі. Війна сильно вдарила по економіці Єврозони і значно погіршила усі економічні перспективи. Звісно, багато економістів працюють над покращенням ситуації, а на це безумовно потрібен час.

Посилання

Eric Albert. The euro's weakness is symbolic of an economy in full slowdown. 2022. URL: https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2022/08/25/the-euro-s-weakness-is-symbolic-of-an-economy-in-full-slowdown_5994709_19.html. (the date of access: 09.11.2022)

Долар до євро: історичний паритет. "Урядовий кур'єр". 2022. URL: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/dolar-do-yevro-istorichnij-paritet/ (дата звернення: 25.10.2022).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-01-16